Vrabcová-Nývltová sa vracia do stopy, zúčastní sa Jizerské 50

V jej srdci už víťazí plieskanie maratonek na asfalte, vo februári sa ale Eva Vrabcová-Nývltová vráti do svojho bývalého sveta bežeckého lyžovania. Zúčastní sa jedného zo závodov jubilejný päťdesiaty Jizerské 50 (17. – 19. februára).

Na bežkách to dotiahla až na piate miesto na olympiáde, po zdravotných problémoch minulej zimy sa ale rozhodla v kariére pokračovať v atletických dlhých behoch. Teraz sa Vrabcová-Nývltová zase vracia do stopy, aspoň na chvíľu.

“Rozhodla som Bet365-Viac informácií sa, že sa zúčastním Jizerské päťdesiatky.


V túto chvíľu nepoviem, či päťdesiatky, alebo dvadsaťpäťky. Myslím, že skôr tej kratšie trate, “hovorí Vrabcová-Nývltová. “Lyžovanie mi trošku začína chýbať.Je táto príležitosť, rada ju využijem. Povedala som si, že Jizerskú päťdesiatku raz určite pôjdem. Teším sa, uvidíme, či zvíťazí pretekárskej srdiečko a budem sa biť o umiestnení, alebo si ju len prejdem. “

Českú bežkársku jedničku posledných rokov na začiatku minulej zimy postihlo energetické vyčerpanie organizmu a jej telo sa ťažko vyrovnávalo s mrazivými podmienkami. Aj preto na jar posunula svoju kariéru k atletickým pretekom a na olympiáde v Riu de Janeiro bežala maratón. Teraz si opäť pripomenie svoju pôvodnú vášeň.

“Otec išiel Jizerku niekoľkokrát, vždy o nej nadšene rozprával. Je to trochu lyžiarska povinnosť, “líči Vrabcová-Nývltová. “V Jizerkách sme trávili veľa času, rozhodne mi nie sú cudzie, viem, čo ma čaká.Dúfam, že do limitu sedem a pol hodiny sa vojdem, aj keby som išla výletných…”

Jizerská päťdesiatka ako spestrenie

Pre piatu závodníci olympijskej tridsiatky na Hrách v Soči bude závod v Jizerských horách drobným spestrením jej rozvíjajúce sa atletické kariéry. Na 7. januára si vyslúžila nomináciu v tíme Európy pre šesťkilometrovou kros Great Edinburgh Run, kde sa zmerajú s družstvami USA a Veľkej Británie. Pre štart v maratóne na MS v Londýne jej stačí potvrdiť len B limit.

Start účastníčky troch zimných a jednej letnej olympiády ozdobí jubilejný päťdesiatu ČEZ Jizerskú 50, ktorá sa po problémoch so snehom v tradičnom januárovom termíne posúva do stredu zimy. Trojdňový program pretekov prebehne od 17.do 19. februára.

“Hlavný dôvod pre voľbu tohto termínu je, že je väčšia pravdepodobnosť, že bude sneh oproti začiatku januára, kedy bývala Jizerská tradične,” hovorí David Douša z organizačného tímu. “Pracujeme na tom, aby mala Jizerská 50 čo najistejšie priebeh. Už teraz máme na Bedrichove nasnežené hromady snehu a zasnežovanie stále prebieha. V tejto chvíli panujú ideálne podmienky. “

V súčasnosti je už registrované 4500 pretekárov, na hlavnej päťdesiat kilometrov dlhý závod zostáva ešte 25 percent štartových čísel. Do konca roka je možné sa registrovať on-line za zvýhodnenú cenu.Prihlášky sa budú on-line prijímať aj po Novom roku, posledný príležitostí je získať štartové číslo priamo na mieste. “Vypredať Jizerskú päťdesiatku je naše veľké želanie,” hovorí Douša.

Usporiadatelia výročie oslávi vydaním knihy, v spolupráci s Českou televíziou vzniká historický dokument.

Témy: šport, lyžovanie, Vrabcová-Nývltová